Pyysalon leirikeskuksessa lisätään luomutuotteiden käyttöä
Kangasalan seurakunnan Pyysalon leirikeskuksessa vahvistetaan vastuullista ruokahuoltoa lisäämällä luomutuotteiden käyttöä suunnitelmallisesti. Leirikeskus on liittynyt kesäkuussa Portaat luomuun -ohjelmaan, joka tukee ammattikeittiöitä luomuraaka-aineiden käytön kasvattamisessa vaiheittain.
Ohjelma on kuusiportainen. Ensimmäisen portaan keittiöiden raaka-aineista 1–5 prosenttia on luomua, kun taas kuudennen eli ylimmän portaan saavuttamiseksi yli 85 prosenttia keittiön raaka-aineista tulee olla luomua. Kangasalan seurakunta on tällä hetkellä portaalla 2.
Ohjelma tarjoaa leirikeskuksen käyttöön reseptipankin sekä tuotannonohjausjärjestelmän, jotka tukevat päivittäistä toimintaa ja suunnittelua. Lisäksi ohjelma tarjoaa mahdollisuuden vertaistukeen ja hyvien käytäntöjen jakamiseen muiden ravintoloiden ja leirikeskusten kanssa.
Luomutuotteiden määrän suunnitelmallinen lisääminen tukee Kangasalan seurakunnan kestävää ruokahuoltoa ja ympäristötyötä. Ohjelma tarjoaa työkaluja konkreettiseen tiedonkeruuseen luomutuotteiden käytöstä Pyysalon keittiössä, mikä helpottaa seurantaa, raportointia ja tavoitteiden asettamista.
Lue lisää Portaat luomuun -ohjelmasta ohjelman sivuilta.
Lisätiedot:
-
ruokapalveluvastaava
Jenni RitoluomaKiinteistöhuolto ja keittiöpalvelut | Kiinteistö- ja keittiöpalveluiden työntekijät